Co najczęściej naprawiamy?

Każdy właściciel samochodu doskonale wie, jak denerwujące potrafią być awarie pojazdu. Generują one bowiem nie tylko spore koszty, ale również ich naprawa niejednokrotnie pozbawia nas wolnego czasu. Niestety, na wymianie poszczególnych części w naszym pojeździe nie możemy oszczędzać, gdyż to właśnie od nich zależy bezpieczeństwo naszej jazdy. Co więcej, każdy samochód posiada pewne części eksploatacyjne, które należy wymieniać regularnie, a nie tylko w razie awarii.

Części eksploatacyjne

Do najczęściej spotykanych części eksploatacyjnych należą:

- klocki hamulcowe – ich stan należy sprawdzać co najmniej raz do roku. Dobrze jest robić to każdorazowo po zimie, podczas wymiany opon na letnie. Jeżeli zauważymy zbyt wielki ubytek w ich grubości, należy niezwłocznie je wymienić.

- tarcze hamulcowe – ich sprawdzenia możemy dokonywać wraz z klockami. Ich trwałość jest natomiast zwykle o wiele większa. W przypadku ich pęknięcia lub wytarcia poczujemy również wyraźną różnicę pod pedałem hamulca oraz usłyszymy wyraźny stukot.

- świece zapłonowe – należy wymieniać je co około 2 lata, lub 30 000 przejechanych kilometrów. Chociaż sama procedura jest prosta, nie warto robić tego samemu. Najlepiej bowiem wymieniać świece przy użyciu klucza dynamometrycznego oraz szczelinomierza.

Części inne

Wymiana części innych, niż eksploatacyjne jest zwykle bardziej skomplikowana, gdyż nie są to elementy przeznaczone do regularnej wymiany. Może to oznaczać, że dostęp do nich będzie utrudniony, np. poprzez blok silnika. Niektóre elementy dodatkowo można wymienić jedynie stawiając auto na specjalnym kanale. 

Obraz w treści: